Latest appointments (April 2017): Updated @ 09.00 pm

0
183

Ms Leena Nair (IAS:1982:TN), Secretary, Dept of Women & Child Development, has been assigned an additional charge of Secretary, Ministry of Tribal Affairs till May 5, 2017 during the absence period of Ms G Latha Krishna Rao (IAS:1982:KN) w.e.f 24 April 2017.

(Updated- 24 April 2017 @ 09.00 pm)

————————————————————————————————————————————————————

N S Kang (IAS:1983:PB) has been assigned an additional charge of Secretary, Department of Social Justice & Empowerment till May 5, 2017 during the absence period of Ms G Latha Krishna Rao (IAS:1982:KN) w.e.f 24 April 2017.

(Updated- 24 April 2017 @ 09.00 pm)

————————————————————————————————————————————————————

Manish Tripathi (IDAS:1998), Director in the Ministry of Water Resources, River Development and Ganga Rejuvenation, has been given premature repatriation to his parent cadre in order to avail of benefits of promotion.

(Updated- 24 April 2017 @ 09.00 pm)

————————————————————————————————————————————————————

Ms Veena Kumari Meena (IAS:1993:UP) appointed as Executive Director (North), Food Corporation of India (FCI). Previously she served as Jt Secretary, MHA.

(Updated- 21 April 2017 @ 09.00 am)

————————————————————————————————————————————————————

Ms Rolley M Varma (IOFS:1994) appointed as Director in Central Vigilance Commission (CVC). Previously she served as Director, Min of Information & Broadcasting.

(Updated- 21 April 2017 @ 09.00 am)

————————————————————————————————————————————————————

Ramanathan Ramanan (TCS) has been appointed as Mission Director, Atal Innovation Mission in NITI Aayog in the rank of Additional Secretary on secondment basis..

(Updated- 21 April 2017 @ 09.00 am)

————————————————————————————————————————————————————

S C L Das (IAS:1992:UT) posted in Andaman Nicobar Islands. He is presently posted in Delhi Government

(Updated- 21 April 2017 @ 09.00 am)

————————————————————————————————————————————————————
Arvind Kumar Jain (IRSE) has been appointed as Commissioner of Railway Safety.

(Updated- 21 April 2017 @ 09.00 am)

————————————————————————————————————————————————————

Prahlad Singh has been promoted to the grade of Controller General of Accounts (CGCA) in the Indian P&T Accounts and Finance Service

(Updated- 21 April 2017 @ 09.00 am)

————————————————————————————————————————————————————
The tenure of Otem Dai (IAS:1987:TN) as Director, North Eastern Institute of Folk Medicine (NEIFM), Pasighat, Arunachal Pradesh, has been extended for a period of three months beyond 15 March 2017.

(Updated- 21 April 2017 @ 09.00 am)

————————————————————————————————————————————————————

Ravi  Mathur has been promoted to the grade of Chief Engineer(Civil) in the Central PUblic Works Department (CPWD).

(Updated- 21 April 2017 @ 09.00 am)

————————————————————————————————————————————————————

Dr Rajendra Kumar Dey appointed as Additional Principal Chief Conservator of Forests (APCCF) in the Ministry of Environment, Forests and Climate Change (MoEF) on deputation basis for a periodof 05 years.

(Updated- 19 April 2017 @ 09.00 am)

————————————————————————————————————————————————————

Achal Khare appointed to the post of MD, National High Speed Rail Corporation Ltd (NHSRC) for a period of 05 yrs. Currently serves as Adviser (Infra) Railway Board.

(Updated- 18 April 2017 @ 09.00 pm)

————————————————————————————————————————————————————

Dr S K Nanda and Ms Pratima Dayal appointed as Non-official Directors on the Board of HUDCO for a period of three years.

(Updated- 18 April 2017 @ 09.00 pm)

————————————————————————————————————————————————————

Ms Rashmi Sahni (IRS IT:1984), Joint Secretary, Ministry of Women & Child Development, has been given premature repatriation to her parent cadre on the grounds of availing promotion in the cadre.

(Updated- 18 April 2017 @ 09.00 pm)

————————————————————————————————————————————————————

Dr Kalpana Saini appointed as Non-official Independent Director on the Board of National Fertilizers Ltd (NFL) for a period of 03 years.

————————————————————————————————————————————————————

Devendra Kumar Sharma (MD, HPCCL) appointed as Chairman, Bhakra Beas Management Board (BBMB) with concurrent additional charge of GM, Beas Construction Board on deputation basis for a period of 03 years.

————————————————————————————————————————————————————

Rakesh Kumar, Director (Finance) Neyveli Lignite Corporation (NLC) India Ltd, gets extension in service for a period of 05 years beginning 23 May 2017.

————————————————————————————————————————————————————

P Krishnamurthy (IAS:1997:UT), Private Secretary to former Defense Minister, Manohar Parrikar, has been repatriated to his parent cadre. 

————————————————————————————————————————————————————

C M T Britto, Director (Technical) Rashtriya Chemicals & Fertilizers Ltd (RCFL), gets extension in tenure for a period ending 30 June 2017 (w.e.f 11 April 2017).

————————————————————————————————————————————————————

Rajiv Dutta Sharma (IRTS) has been promoted as Additional Member (Commercial), Railway Board.

————————————————————————————————————————————————————

Anthony Lianzuala, Additional Controller General of Accounts, has been promoted to the grade of Controller General of Accounts in the Indian Civil Accounts Service.

————————————————————————————————————————————————————
The tenure of Ms Monica Bhatia (IRS IT:1990) as Head Secretariat of the Global Forum on Transparency and Exchange of Information, OECD, Paris, has been extended for a period of two years.

————————————————————————————————————————————————————

Yogesh Kumar (ITS:1996), Director, Department of Sports, has been prematurely repatriated. 

————————————————————————————————————————————————————

Anurag Kumar (IPS:2004:AM), Superintendent of Police in National Investigating Agency (NIA), gets extension in central deputation tenure for a period of 01 yr beyong 25 March 2017.

(Updated- 17 April 2017 @ 06.00 pm)

————————————————————————————————————————————————————

E V Bhaskar (IRS IT:2009) appointed as Tax Policy Analyst at the Secretariat of Organisation for Economic Cooperation & Development (OECD)/Global Forum for Transparency & Exchange of Information.

(Updated- 17 April 2017 @ 06.00 pm)

————————————————————————————————————————————————————

Pravin Kumar Aggarwal (ICAS) & Ashok Kumar Gautam (ICAS) have been promoted to the grade of Additional Chief Adviser (Cost) in Indian Cost Accounts Service.

————————————————————————————————————————————————————

B N Srivastava has been promoted to the grade of DDG (Horticulture) in CPWD. 

————————————————————————————————————————————————————
Dr Arup Mitra has been appointed as DG, National Institute of Labour Economics Research and Development (NILERD).

(Updated- 17 April 2017 @ 06.00 pm)

————————————————————————————————————————————————————

B N Mohapatra (IRAS) has been appointed to the post of Financial Commissioner, Railways. Previously he served as Additional Member (Finance), railway Board.

(Updated- 17 April 2017 @ 02.00 pm)

————————————————————————————————————————————————————

Ramesh Kumar Sudhanshu (IAS:1997:UD) appointed to the post of Dy Director, Administration, AIIMS (New Delhi).

(Updated- 14 April 2017 @ 10.10 pm)

————————————————————————————————————————————————————

Rajesh Kumar Singh (IAS:1989:KL) appointed Chief Vigilance Officer in Food Corporation of India (FCI), Delhi.

(Updated- 14 April 2017 @ 10.10 pm)

————————————————————————————————————————————————————

Vinayak P Apte (IPS:1994:TL) appointed as Inspector General (Security) under the Department of Atomic Energy, Mumbai.

(Updated- 14 April 2017 @ 10.10 pm)

————————————————————————————————————————————————————

Venkatasubramanian T (IRSME:1985) appointed as CVO, Neyveli Lignite Corporation Limited (NLC).

(Updated- 14 April 2017 @ 10.10 pm)

————————————————————————————————————————————————————

The tenure of Ms Ghazala Meenai (IA&AS:1985) as Joint Secretary, Dept of Social Justice & Empowerment, has been extended up to August 31, 2017.

(Updated- 14 April 2017 @ 10.10 pm)

————————————————————————————————————————————————————

Neeraj Kumar Gupta (IAS:1982:UP), Secretary, DIPAM, has been given the additional charge of Secretary, Dept of Financial Services from 14 April 2017 to 23 April 2017 during absence on leave ofMs Anjuli Chib Duggal (IAS:1981:PB).

(Updated- 12 April 2017 @ 10.10 pm)

————————————————————————————————————————————————————

Central deputation tenure of Anand Mohan (IFoS:1996:RJ), Director, Min of Urban Development, has been extended for another three months beyond 15 April 2017.

(Updated- 12 April 2017 @ 07.30 pm)

————————————————————————————————————————————————————

The Appointment Committee of the Cabinet clears the appointment of Lekh Raj (AGM, NTPC) as Director (Finance) Engineering Projects India Limited (EPIL).

(Updated- 10 April 2017 @ 07.30 pm)

————————————————————————————————————————————————————

The Appointment Committee of the Cabinet clears the appointment of Jagdish Chander Nakra (ED, EIL) to the post of Director (Projects), Engineers India Limited (EIL) for a period of 05 years.

(Updated- 10 April 2017 @ 07.30 pm)

————————————————————————————————————————————————————

Central deputation tenure of Ms Shanthi Pyiya Sarela (IA&AS:1996), Director, Ministry of Defence, has been extended for a period of 03 months beyond 29 April 2017.

(Updated- 10 April 2017 @ 07.30 pm)

————————————————————————————————————————————————————

B Venugopal (ED, LIC) and Ms Sunita Sharma (ED,LIC) appointed as Managing Director, LIC for a period of 05 years.

(Updated- 10 April 2017 @ 07.30 pm)

————————————————————————————————————————————————————

The Appointment Committee of the Cabinet clears the appointment of S Sivakumar (ED, BPCL) to the post of Director (Finance), BPCL for a period of 05 years.

(Updated- 10 April 2017 @ 06.30 pm)

————————————————————————————————————————————————————

Ajit Kumar Srivastava (IRS IT:1980) and Ms Shabri Bhattasali (IRS IT:1981) appointed as Member, Central Board of Direct Taxes (CBDT). Srivastava and Bhattasali are currently posted as Principal Chief Commissioner (IT) in Chennai and Pune.

(Updated- 10 April 2017 @ 06.30 pm)

————————————————————————————————————————————————————

Awanish Kumar Awasthi (IAS:1987:UP) prematurely repatriated to his parent cadre (UP). He had been serving as Jt Secretary, Department of Empowerment of Persons with Disabilities.

(Updated- 07 April 2017 @ 10.30 pm)


Mukta Dutta Tomar (IFS:1984), presently Additional Secretary in the Ministry of External Affairs has been appointed as the next Ambassador of India to the Federal Republic of Germany.

(Updated- 07 April 2017 @ 10.30 pm)

————————————————————————————————————————————————————

Subir Dutta, (IFS: 2003), presently Ambassador, Embassy of India, Madagascar, has been appointed as Ambassador to the Union of Comoros with residence in Antananarivo.

(Updated- 07 April 2017 @ 10.30 pm)

————————————————————————————————————————————————————

Tenure of additional charge of Member (Finance), Atomic Energy/Earth Commission to  R Sridharan (IAS:1983:KN) has been extended for a period of 03 months. Currently, Sridharan serves as Member (Finance), Space Commission.

(Updated- 07 April 2017 @ 10.30 pm)

————————————————————————————————————————————————————

ACC approves the extension of tenure of N K Mishra (IPS:1988:SK), Minister Personnel & Community Affairs, Embassy of India, Washington for a period 03 months beyond 06 April 2017.

(Updated- 07 April 2017 @ 10.30 pm)

————————————————————————————————————————————————————

Srikrishna Karuturi (ITS:1991) has been appointed as Assistant Director General (Director level) in UIDAI, Bangalore for a period of five years.

(Updated- 06 April 2017 @ 08.30 pm)

————————————————————————————————————————————————————

Rupesh Kumar Srivastava (IOFS:2002) has been appointed as Assistant Director General (Director level) in UIDAI, Ranchi for a period of five years.

(Updated- 06 April 2017 @ 08.30 pm)

————————————————————————————————————————————————————

Laxmikanta Das (IPoS 2001) has been appointed as Assistant Director General (Director level), UIDAI, Bangalore for a period of five years.

(Updated- 06 April 2017 @ 08.30 pm)

————————————————————————————————————————————————————

M Satyanarayana (IFoS:1983:OR) prematurely repatriated to Orissa. Currently he serves as Adviser (C&M) National Water Mission under Ministry of Water Resources, River Development & Ganga Rejuvenation.

(Updated- 06 April 2017 @ 02 pm)

————————————————————————————————————————————————————

Dharmendra Kumar Madan (IOFS:1994) appointed as Director, Dept of Chemicals & Petrochemicals for a period of 05 years under CSS.

(Updated- 06 April 2017 @ 02 pm)

————————————————————————————————————————————————————

Subhashish Banerjee (IOFS:2006), Additional Development Commissioner (Handicrafts), has been prematurely repatriated to his parent cadre on personal request.

(Updated- 06 April 2017 @ 02 pm)

————————————————————————————————————————————————————

Ms Anuradha Mitra (IP&TAFS:1982) appointed Member (Finance), Telecom Commission. Currently she serves Financial Adviser (Acquisition) & Additional Secretary in the Ministry of Defence in the rank of Ex-officio Secretary tin Govt of India.

(Updated- 05 April 2017 @ 05 pm)


Justice K K Trivedi (Retd Judge of MP High Court) appointed as Vice-Chairman of Authority of Advance Rulings in the newly created Bench at National Capital Region for a period of 03 years.

(Updated- 05 April 2017 @ 05 pm)


Justice Shiva Kirti Singh (Retd SC Judge) appointed to the post of Chairperson of Telecom Disputes Settlement and Appellate Tribunals (TDSAT) for a period of 03 years.

(Updated- 05 April 2017 @ 05 pm)

———————————————————————————————————————————————————–

Additional charge of the post of Secretary, Dept of Investment & Public Asset Management (DIPAM) has been given to DEA Secretary Shaktikanta Das (IAS:1980:TN) from 01-08 April 2017. DIPAM Secretary Neeraj Gupta (IAS:1982:UP) is currently on tour.

(Updated- 04 April 2017 @ 05 pm)

Print

Leave a Reply